2018 Academic All-America® Track & Field/Cross Country Teams – NCAA Division I

MEN’S TEAM

FIRST TEAM

Will Anderson Bradley University Jr. 4 Electrical Engineering
Brian Barraza (2) University of Houston Sr. 4 Kinesiology Exercise Science
Charles Braddock The Citadel Sr. 4 Electrical Engineering
Kenneth Brinson United States Military Academy So. 4.03 Chemical Engineering
Kenzo Cotton University of Arkansas Sr. 3.63 Kinesiology Exercise Science
Trey Culver Texas Tech University Gr. 4 Sports Management
Noah Gade Oklahoma State University Gr. 4.00/4.00 Quantitative Financial Economics (G)
Cole Gorski Ohio State University Sr. 3.95 Computer Science
Jonathan Horvath UC Davis Gr. 4.00/4.00 Neurobiology / Physiology & Behavior
Torben Laidig Virginia Tech Sr. 3.94 Biochemistry / Biological Sciences
Daniel Lam University of New Mexico Sr. 4.16 Business Administration
Stefano Pineda U.S. Naval Academy Jr. 4 Mechanical Engineering
Jacob Poyner Lipscomb University Sr. 4 Exercise Science
Sam Prakel (#) University of Oregon Sr. 3.89 Biochemistry
Patrick Reilly Lehigh University Sr. 4 Political Science / Physics
Ben Saarel (*) (@) University of Colorado Sr. 3.98 Engineering Physics
Elliott Stone North Dakota State University Sr. 4 Mechanical Engineering

SECOND TEAM

Hussain Al Hizam (3) University of Kansas Jr. 3.5 Finance
Vincent Ciattei Virginia Tech Sr. 3.77 Engineering Science & Mechanics
Tai Dinger Stanford University Sr. 3.99 Molecular & Cell Biology
Anders Eriksson University of Florida Jr. 3.79 Aerospace Engineering
Josh Hanna U.S. Naval Academy Sr. 3.91 Nuclear Engineering
Gustavs Kehris University of Arizona Jr. 4 Physics
J.D. LaFayette (%) Illinois State University Sr. 4 Computer Science
Kyler Little Washington State University Jr. 4 Mathematics
Matt Ludwig University of Akron Jr. 3.83 Biomedical Engineering
Jerrell Mock (1) Colorado State University Sr. 3.85 Biological Sciences
Jacob Thomson University of Kentucky Sr. 3.68 Accounting & Finance
Rafael Vallery University of Memphis Sr. 3.99 Finance
Adrian Valles (1) (*) University of Cincinnati Gr. 3.97/4.00 Business Administration / Business Analytics
Derek Wiebke (3) University of Minnesota Sr. 3.81 German / Scandinavian / Dutch

THIRD TEAM

Jason Attuso Louisiana State University So. 4.01 Kinesiology Human Movement
Kyle Decker (3) DePaul University Jr. 3.99 Biological Sciences
Joe Delgado University of Louisville Gr. 3.71/3.71 Masters of Urban Planning
Daniel Glick Troy University Jr. 4 Communication Arts / Speech
Christopher Henry University of Wyoming So. 4 Molecular Biology / Physiology
Alex Jackson University of Northern Iowa Jr. 4 Biology
James Mackay Mississippi State University Jr. 4 Finance
Chartt Miller Iona College Sr. 3.94 Information Systems
Olushola Olojo (3) University of Memphis Sr. 3.96 Business Economics
Ben Petrella United States Military Academy So. 3.98 Physics
Nicolas Quijera Mississippi State University Sr. 3.92 Economics
Josh Short University of Alabama Sr. 4 Political Science
Nahom Solomon Georgia Tech Sr. 3.75 Computer Engineering
Chandler Teigen Washington State University Jr. 3.96 Biological Engineering
Austin Woodard Southern Illinois University Edwardsville So. 4 Chemistry

Google Cloud Academic All-America® of the Year: Trey Culver, Texas Tech University

WOMEN’S TEAM

FIRST TEAM

Lara Boman University of South Dakota Sr. 4 Physics
Amy Cashin (2) West Virginia University Gr. 3.91/4.00 Sports & Exercise Psychology (UG) / Counseling (G)
Elise Cranny (2) (%) Stanford University Sr. 3.87 Human Biology
Stephanie Ferrante (3) Oklahoma State University Sr. 4 Biochemistry / Micro/Cell & Molecular Biology
Erin Finn (1) (#) University of Michigan Gr. 3.98/4.18 Epidemiology (UG) / Public Health (G)
Jessica Harris (3) University of Notre Dame Sr. 3.81 Theology
Emily Hart Oklahoma State University Sr. 4 Pre-Veterinary Animal Science
Victoria Hoggard University of Arkansas Jr. 4 Chemistry
Alexis Jacobus University of Arkansas Jr. 4 Chemistry
Halie Mechels South Dakota State University Sr. 4 Human Biology
Lynne Mooradian United States Military Academy So. 4.23 Mechanical Engineering
Keturah Orji (1) (#) University of Georgia Sr. 3.97 Financial Planning
Allie Ostrander Boise State University Jr. 4 Kinesiology
Elsa Racasan Rice University Sr. 4.11 Kinesiology
Karissa Schweizer University of Missouri Sr. 3.42 Health Sciences
Allie Sweatt Southern Illinois University Edwardsville Sr. 4 Social Work
Alice Wright (1) (#) University of New Mexico Gr. 4.03/4.04 Business Administration

SECOND TEAM

Ariane Ballner Oklahoma State University So. 4 Management & Marketing
Lauren Bartels Tulane University Sr. 3.99 Chemical Engineering
Anna Cockrell University of Southern California So. 4 Communications
Emily Fedders Appalachian State Jr. 4 Quantitative Geoscience
Kayla Finnegan Grand Canyon University Sr. 4 Accounting
Cassandra Gill (3) Iona College Gr. 4.00/4.00 Information Systems
Ellison Grove San Diego State University Sr. 4 International Security & Conflict Resolution
Angela Mercurio University of Nebraska Sr. 3.99 Biochemistry / Women’s and Gender Studies
Allie Mueller University of South Carolina Jr. 4 Pharmacy
Amy-Eloise Neale University of Washington Gr. 3.83/3.82 Public Health (UG) / Public Administration (G)
Janina Pollatz Eastern Michigan University Sr. 4 Electronic Media
Madeline Strandemo University of Minnesota Sr. 3.81 Marketing / Mandarin Chinese
Sam Tollerud Kent State University Sr. 4 Exercise Science

THIRD TEAM

Christine Bendzinski Bucknell University Sr. 3.84 Cell Biology / Biochemistry
Kaitlyn Benner University of Colorado Sr. 3.93 Chemical & Biological Engineering / Sociology
Briar Brumley Cornell University Jr. 4.02 Hotel Administration & Management
Katie Burnham U.S. Air Force Academy Sr. 3.95 Mathematics
Macy Carrier East Tennessee State University Sr. 4 Human Services
Haley Crouser University of Texas Sr. 3.35 Corporate Communication
Kassidy Manning University of Louisville Jr. 4 Business / Accounting
Jordann McDermitt (2) Eastern Michigan University Sr. 3.97 Exercise Science
Lotte Meyberg Georgia State University So. 4.22 Nutrition
Eden Meyer (2) University of North Florida Sr. 3.99 Biology
Emily Moore Lafayette College Jr. 4 Engineering
Temi Ogunrinde University of Minnesota Sr. 3.64 Entrepreneurial Management
Ashley Pryke University of Memphis Jr. 3.88 Exercise, Sport & Movement Sciences
Kiley Sabin University of Minnesota Sr. 3.6 Physiology
Gillian Schriever University of Pittsburgh Jr. 3.93 Chemical Engineering
Paige Stoner Syracuse University Sr. 3.76 Psychology
Morgan Woods McNeese State University Jr. 4 Elementary Education

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here